O nas

Dlaczego właściwie

„Potrafię Pomagać”?

Maskotka Fundacji Potrafię Pomagać

Potrafię Pomagać to nie tylko akcje charytatywne, ale również projekt społeczny, którego zadaniem jest pokazanie, że pomoc może, ale nie musi być schematyczna, że najważniejsze jest indywidualne podejście do problemu i zrozumienie potrzeb innych. Pokazanie, że za akcjami realizowanymi w ramach fundacji musi stać zespół osób kompetentnych, radzących sobie z trudnościami, jakie niesie za sobą podejmowanie działań. Pomaganie, choć jest piękne, musi być odpowiedzialne.

Potrafimy Pomagać...

...bo wiemy jak to robić skutecznie i chcemy, aby inni również to potrafili

Fundacja Potrafię Pomagać

Działalnością charytatywną zajmujemy się od dobrych kilku lat!

Początki nasze, choć polegały na prostych zbiórkach dla lokalnych placówek, nie były łatwe. Napotykaliśmy wiele problemów i barier. Naszym celem jednak było pokonanie ich i wypracowanie podstawowych modeli działania, które pomogą uniknąć ich w przyszłości. Sami uczyliśmy się wszelakich formalności, ale przede wszystkim nawiązywanie kontaktu z ludźmi, którym nieśliśmy pomoc. Nasz zespół nie należał wówczas do najliczniejszych.

Z czasem nasze ambicje rosły, a to za sprawą uśmiechów osób, którym nieśliśmy pomoc, a także z powodu nieodłącznego poczuciu satysfakcji, jakie z tego wynikało. W końcu co może być lepszego od poczucia, że ktoś dzięki tobie jest szczęśliwy? My również nie znajdujemy alternatywy.

Nasza działalność, choć na tamten moment dość nieśmiała, zarażała szczególnie młodzież, która chciała się włączać w organizowane przez nas akcje.

Miś, który potrafi pomagać

Sami do końca nie wiemy, jak to się stało, ale nasz zespół poszerzył się o… Misia. Jako zespół długo zastanawialiśmy się nad tym, jaka powinna być
nasza wizytówka. Nasze pierwsze akcje charytatywne skupiały się na najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, więc padło właśnie na maskotkę. Jednak kto powiedział, że Miś nie może nieść uśmiechu ludziom w każdym wieku? Szybko okazało się, że pokochali go wszyscy.

A jeśli działa z nami ogromny Miś, to dlaczego Ty miałbyś nie spróbować?

Szeroko rozumiana pomoc

Oprócz poczucia satysfakcji i spełnienia oferujemy wachlarz szkoleń, warsztatów, poczucie sprawczości i dobrą atmosferę współpracy. U nas możesz nauczyć się zarządzania projektami, zasobami ludzkimi, akcjami charytatywnymi oraz ich organizacją, ponadto nauczymy Cię niesienia fachowej pomocy. Oprócz wspaniałych wolontariuszy nasz zespół zasilają psycholodzy i prawnicy.

A może bycie wolontariuszem to dla Ciebie za mało i chcesz skorzystać z pakietu szkoleń dla koordynatorów, a przy tym wejść do grona szczególnie zaangażowanych? Idąc za ciosem i zauważając taką potrzebę, planujemy otwierać nowe oddziały i realizować nowe pomysły. Do tej pory prowadziliśmy zbiórki mikołajkowe i zbiórki na dzień dziecka. Współpracowaliśmy m.in. z Oddziałem Klinicznym Onkologii Szpitala
Uniwersyteckiego w Krakowie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, Domami Pomocy Społecznej. Osób w potrzebie jest dużo.

Sprawdź, czym się zajmujemy

WspieraMY
Wartości

Głównym założeniem projektu jest modelowanie postaw i wartości wśród dzieci i młodzieży. Akcja przybiera różne formy jak np. patriotyczne akcenty w prezentach, obdarowywanie książkami, organizacja warsztatów i zakup materiałów edukacyjnych.

Pomoc
seniorom

Celem akcji jest budowanie relacji ze starszym pokoleniem. Wierzymy, że ich doświadczenie życiowe może pomóc młodym ludziom w dążeniu do swoich celów. Przedsięwzięcie to realizujemy poprzez niesienie pomocy w domach starców, domach pomocy społecznej, hospicjach. Czasami wystarczy chwila rozmowy, obecność, żeby ktoś inny mógł poczuć się lepiej.

Pomoc
w potrzebie

Wiele rodzin boryka się z różnymi trudnościami i nie są to wyłącznie problemy ekonomiczne. Naszą misją jest kompleksowe niesienie pomocy na różnych płaszczyznach. Na ten moment fundacja świadczy pomoc finansową, psychologiczną, a także prawną.

Mały
człowiek

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. A może niezależnie od wieku, każdy z nas ma w sobie coś z dziecka? Mamy nadzieję, że odpowiedź przywraca piękne wspomnienia. Są jednak dzieci, które od najmłodszych lat potrzebują wsparcia. Może ich rozumiesz, a może chcesz zawalczyć, dla nich o piękne dzieciństwo, bo takie właśnie sam przeżyłeś?

Akademia
wolontariusza

Nauczeni doświadczeniem wiemy, że czasami sama chęć pomocy nie jest wystarczająca, choć oczywiście od tego zaczyna się piękna historia. Tak było też z nami. Dziś chcemy pokazać, czym jest prawdziwa pomoc i jakimi sposobami możemy jej udzielać. Akcja obejmuje szkolenia, warsztaty, a także czystą praktykę, dzięki której nasi wolontariusze mogą stać się jeszcze lepsi, w niesieniu pomocy.Ty też możesz zostać bohaterem!

ZainspirujMY
się

Mimo że w fundacji działa wiele zdolnych i kreatywnych osób, które bardzo cenimy, to nadal zaskakuje nas, jak każdy nowy wolontariusz potrafi zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości i wnosi nową energię. Dlatego tak bardzo cenimy sobie zdanie innych o naszej pracy. A może i my potrafimy inspirować? ZainspirujMY się to projekt, którego zadaniem jest zaangażowanie młodych do podjęcia dialogu z fundacją.

Poznajcie naszego Misia!

Wszyscy kojarzą naszą maskotkę jako wielkiego niedźwiedzia, który z uśmiechem przechadza się po ulicach. Pokrywa go cieplutkie futerko. Wiecie po co? Futro pozwala mu utrzymać dużo ciepła, przez co może się nim dzielić w dzień i w nocy o każdej porze roku. Dlatego uwielbia się tak z Wami tak przytulać.

Ponadto jest znakomitym tancerzem. Porywa do tańca każdego. Rozkręci każdą imprezę. Warto wspomnieć, że pod jego futrem są silne mięśnie, dzięki którym może roznosić ciężkie podarunki.

Jeśli spotkaliście już naszą maskotkę na ulicy, zróbcie sobie z nim zdjęcie i pochwalcie się nim na social mediach, a także oznaczcie
nas @FundacjaPotrafięPomagać. Misiu chce poznać swoich fanów, a także swoich przyszłych pomocników!

Poznaj nas!
Sabina Sacha

Sabina Sacha

Prezes Zarządu

Jest absolwentką studiów psychologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, ukierunkowanych w dziedzinie psychologii klinicznej. Jej misją jest pomoc w wykorzystywaniu całkowitego potencjału ludzi, z którymi współpracuje. Szczególne zainteresowanie budzi w niej psychologia rozwoju. Posiada doświadczenie terapeuty pracującego z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, budując tym samym bazę doświadczeń psychologa uniwersalnego. Posiada również uprawnienia terapeuty zajęciowego.

Pracowała i odbywała staże w Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, Ośrodku Wczesnej Interwencji.

Choć jest młoda, jej doświadczenie w pracy z ludźmi jest niezwykle wielkie. Od najmłodszych lat angażowała się w wydarzenia i projekty kulturalno-społeczne. Cechuje ją ogromna empatia, kreatywność, pracowitość i skuteczność. Na swoim koncie ma wiele certyfikatów i sukcesów. To właśnie ona jest inspiracją wielu naszych projektów. Monika odpowiada za planowanie naszych działań i rozdysponowanie środków, które udało nam się zebrać.

Monika Gągała

Wiceprezes

Wiktoria Pinas

Specjalistka ds. PR

Jakub Gorzkowski

Koordynator ds. wsparcia darczyńców

Miłosz Stankowski

Koordynator ds. rozdysponowania środków

Klaudia Bańdur

Koordynatorka ds. rozdysponowania środków

Amelia Bielaszka

Koordynatorka ds. Wolontariuszy